Пошук роботи

Кандидатом на працевлаштування може стати кожна особа, що здатна виконувати роботу і легально проживає в Чеській Республіці. Уряд праці Чеської Республіки надає кандидатам посередницькі послуги в пошуку вакансій та може надати їм перепідготовку. Іноземні громадяни, які мають дозвіл на працевлаштування, можуть шукати вакансії у базі даних вакансій, придатних для іноземців:

http://portal.mpsv.cz/sz/zahr_zam/prociz/vmciz.

 

При пошуку роботи Уряд праці пропонує велику кількість інформації в Інтернеті (сайти конкретних компаній, соціальні мережі, портали пошуку роботи, публікація власних резюме). Приклади порталів пошуку роботи:

www.prace.cz

www.jobs.cz

www.dobraprace.cz

www.volnamista.cz  

 

Європейські служби зайнятості - EURES

Мережа EURES, Європейські служби зайнятості, діє на території ЄС / ЄЕП та Швейцарії з 1993 року. Чеська Республіка приєдналася до цієї мережі з моменту вступу до ЄС у 2004 році.

Кандидати на працевлаштування в ЄС та Швейцарії можуть отримати необхідну інформацію про умови життя та праці в цих країнах на Європейській інформаційній, консультативній та посередницькій мережі EURES. Консультування перед тим, як працювати за кордоном, під час його реалізації, а також після повернення додому, в першу чергу зосереджено на інформації про умови життя та праці, соціальне забезпечення та податкові питання в Європі.

Важливим джерелом цієї інформації є портали www.eures.europa.eu та www.eures.cz.

 

Агенції з працевлаштування

Отримати нову роботу можуть допомогти і агенції з працевлаштування. Агентство повинно мати дозвіл на посередницьку діяльність, але слід також мати на увазі, що не всі агенції з працевлаштування можуть опосередковувати роботу іноземних громадян з третіх країн. Багато установ мають дозвіл на посередництво лише для громадян Чеської Республіки / ЄС / ЄЕП. Робота з агентством може бути містком для безпосереднього працевлаштування іноземних громадян. Приклади деяких агентств з працевлаштування:

www.grafton.cz

www.trenkwalder.com  

www.manpower.cz

www.adecco.cz  

 

Інші можливості

Інші способи пошуку роботи - преса (газета, журнал), рекомендації знайомих,  особистий візит до потенційного роботодавця.

Підготовка до співбесіди

Для роботодавців важливим аспектом є мотивація працівників до виконання роботи. На співбесіді він може запитати, що кандидат знає про компанію, що цікавить і приваблює  кандидата саме на цій вакантній посаді. Тому перед співбесідою необхідно з'ясувати якомога більше інформації про зміст роботи та про компанію (наприклад, через веб-сайти, друзів, соціальні мережі). Крім того, питання на співбесіді можуть стосуватися попереднього досвіду роботи, сильні і слабкі сторони кандидата, хобі, що людина може внести в компанію, чому повинні прийняти саме її, і якою собі уявляє заробітну плату. Кандидат також повинен підготувати свої власні питання до майбутнього роботодавця до початку співбесіди.

 

Біографія (Resume / CV)

Резюме повинно висвітлювати досвід, знання та навички, які відповідають вимогам роботи, дані повинні бути правдивими та без орфографічних помилок (що, зокрема, може бути проблематичним для іноземних громадян). Фотографії в резюме не повинні фіксувати заявника у приватній діяльності, фото має бути актуальне, без обличчя без гримас. У будь-якому випадку редагування фотографії не доцільно.

Що стосується форми біографії, зазвичай вимагається структурована біографія, яка повинна бути зрозумілою і розбірливою і не повинна перевищувати двох сторінок формату А4. Вона повинна включати особисту та контактну інформацію, найвищий здобутий рівень освіти, досвід роботи (хронологічно від останньої роботи або іншої прибуткової роботи до найдавнішої), мовні навички, навички роботи з комп'ютером, інші навички (сертифікати та курси, такі як ліцензія на зварювання тощо). ) та власні інтереси.

Зразок для створення резюме можна знайти, наприклад, на http://www.europass.cz, на порталах пошуку роботи, на сайтах агентств зайнятості.

 

Мотиваційний лист

Мотиваційний лист є частиною самопрезентації особистості та його метою є зацікавлення роботодавця / працівника по роботі з персоналом, щоб він надав пріоритет кандидату перед іншими. Розмір не повинен перевищувати одну сторінку A4. Мотиваційний лист повинен починатися з адреси претендента на посаду, потім вказується адресу потенційного роботодавця, далі дата та місце, звертання та вступ (наприклад, "я звертаюся до вас у зв'язку з вакантною посадою ..."). Сам зміст мотиваційного листа повинен бути зосереджений на дане вакантне місце роботи, підкреслюючи, чому саме ця особа є відповідним кандидатом, мотиваційний лист повинен містити конкретну інформацію (наприклад, якщо людина говорить, що має хороші комунікативні навички, повинна вказати, в якій галузі, як часто і з ким комунікувала, наприклад, на попередньому місці роботи або в іншій діяльності).

У випадку з іноземними громадянами найбільшою перешкодою у створенні мотиваційного листа може бути відсутність знання чеської мови, нездатність писати і висловлюватися.

Зразок для написання мотиваційного листа можна знайти, наприклад, на http://www.europass.cz, на порталах пошуку роботи, на сайтах агентств зайнятості.

Дозволи на проживання

Право на проживання для студента

Студенти з країн, що не входять до складу ЄС, після прибуття на територію ЧР повинні повідомити в міграційний відділ поліції, якщо цього не зробить постачальник послуг проживання. Якщо студент приїжджає до Чеської Республіки для отримання дозволу на довгострокове проживання, він може повідомити в установі Міністерства внутрішніх справ, де він надавав  біометричні дані.

Студент має право перебувати на території Чеської Республіки тільки на період дії довгострокової візи або дозволу на довгострокове проживання, тобто до дня, який вказаний в  довгостроковій візі або дозволі на довгострокове проживання як останній день дії візи або дозволу на проживання.

Тому студентам рекомендується приділяти додаткову увагу, крім навчальних обов'язків, також до їхнього права на проживання, зокрема, щоб подати заяву на продовження дозволу на проживання у встановлений термін. Закон про проживання іноземців не дозволяє Міністерству внутрішніх справ нехтувати пропущені терміни, навіть в особливих випадках.

 

Тимчасове перебування

  1. a) Подвійна Трудова карта - це дозвіл на роботу, а також дозвіл на перебування іноземця в Чеській Республіці з метою працевлаштування, виданого Міністерством внутрішніх справ.

б) Синя карта - це дозвіл на роботу та дозвіл на проживання, виданий Міністерством внутрішніх справ з метою проведення висококваліфікованої роботи.

Синя карта видається іноземцям з вищою професійною або вищою освітою, які мають трудовий договір принаймні на один рік законом визначеного щотижневого фіксованого робочого тижня, і щомісячна чи річна зарплата щонайменше в 1,5 рази перевищує середню загальну річну зарплату в Чеській Республіці.

 

Постійне проживання

Йдеться про дозвіл, який має такі варіанти: дозвіл на постійне проживання після п'яти років тимчасового проживання іноземця в Чехії, дозвіл на постійне проживання з метою спільного проживання (дитина іноземця з дозволом на постійне проживання) або дозвіл на постійне проживання після двох років постійного проживання іноземця в Чеській Республіці як члена сім'ї іншого громадянина ЄС. Відповідно до закону іноземці з дозволом на постійне проживання мають вільний доступ до ринку праці Чеської Республіки.

Підприємницька діяльність іноземних громадян

У Чеській Республіці можна здійснювати підприємницьку діяльність на підставі ліцензії на торгівлю або інших правових норм, що визначають умови виконання окремих професій - наприклад, лікарів, юристів, податкових консультантів, художників,

Чеське законодавство дозволяє:

  • Вести бізнес як фізична особа або
  • вибрати одну з форм юридичних осіб.

На даний момент підприємець може використовувати Єдину реєстраційну форму. Детальніше про процедуру реєстрації можна ознайомитись на веб-сайті Міністерства промисловості та торгівлі - Підтримка бізнесу - Центральні реєстраційні точки - Єдина форма реєстрації www.mpo.cz.

Соціальне забезпечення

Державне медичне страхування

Іноземний громадянин бере участь у державному медичному страхуванні, якщо він має постійне місце проживання в Чеській Республіці.

У Чеській Республіці допомога на випадок хвороби матеріальні витрати (наприклад, лікарі, госпіталізації, лікарські засоби) покривається компаніями медичного страхування. Для отримання детальнішої інформації про матеріальні витрати (медичне страхування),  необхідно звернутися до Міжнародного розрахункового центру www.cmu.cz.

 

Страхування на випадок хвороби

Участь у страхуванні на випадок хвороби працівників є обов'язковою, якщо вони відповідають умовам, передбаченим Законом про страхування на випадок хвороби. Участь самозайнятих осіб у страхуванні на випадок хвороби є добровільною. Страхування на випадок хвороби передбачає чотири види грошових виплат: хвороба, грошова допомога материнства, надання медичної допомоги, компенсаційна допомога під час вагітності та материнства.

 

У якій країні безробітна особа претендує на допомогу по безробіттю?

Трудові мігранти охоплені системою соціального забезпечення держави, на території якої вони працюють, та сплачують внески на соціальне забезпечення. На основі цих внесків зацікавлена держава надає соціальні пільги, включаючи допомогу по безробіттю. Тому безробітна особа повинна претендувати на допомогу по безробіттю в сумі останньої заробітної плати.

Якщо він виконує умови для отримання права на допомогу з безробіття відповідно до законодавства держави останньої дохідної діяльності, він може подати заявку на передачу цих пільг Чеській Республіці (а також з Чеської Республіки в іншу державу-учасницю) після чотирьох тижнів реєстрації в іноземній службі. Це - можливість так званого перерахування допомоги, коли безробітна особа може шукати роботу в іншій державі-учасниці і продовжувати отримувати допомогу по безробіттю від держави останнього працевлаштування чи самозайнятості.

Правила мають на меті забезпечити, щоб особи, які вирішили залишити працювати в іншій державі-учасниці, не постраждали стосовно тих осіб, які працювали лише в одній державі-учасниці. Основними принципами цих правил є те, що особа застрахована лише в одній країні; терміни страхування, завершені в одній країні, можуть бути враховані в іншій державі (агрегація періодів страхування); забезпечення права на допомогу (виплати допомоги за кордоном, вивезення допомоги); рівність управління.

Адаптація працівника

Іноземний громадянин при виході на чеський ринок праці та в прагненні реалізувати свою кваліфікацію, стикається з рядом бар'єрів, таких як соціально-культурні бар'єри, мовні бар'єри, культурний шок, адміністративні бар'єри (проблема формального визнання освіти), законодавчі бар'єри, і не в останню чергу відсутність соціальних контактів / соціальних мереж.

Соціально-культурний бар'єр перешкоджає виходу на ринок праці та робить його неможливим для окремих груп населення.

Причинами цього бар'єру є:

  • низький рівень володіння або відсутність знання чеської мови,
  • низький рівень або відсутність знань про чеське законодавство,
  • низький рівень знань чи відсутність знань про середовище чеського ринку праці.

 

Міжкультурне спілкування

Він істотно відрізняється від монокультурної комунікації (тобто того, що відбувається між членами однієї культури). Суб'єкти міжкультурної комунікації вступають у комунікаційний процес з різними способами сприйняття та оцінки реальності.

Хоча люди можуть технічно освоювати іншу мову, вони все ще не розуміють культури нації чи етнічної приналежності, і це може створити бар'єри міжкультурної комунікації.

Однією з головних передумов успішного залучення іноземних громадян на ринок праці та використання їх кваліфікації є знання чеської мови. Звичайно, навіть у Чеській Республіці можна подати заявку на роботу, яка вимагає знання іноземної мови на рівні носіїв мови, але і на цих посадах потрібні принаймні мінімальні знання чеської мови.

Недостатнє володіння чеською мовою як усної, так і письмової форми є суттєвою перешкодою для інтеграції іноземних громадян на ринок праці. Мовний бар'єр є проблемою при пошуку роботи (нездатність зрозуміти текст реклами, неможливість безпосереднього звернення до потенційного роботодавця), подальше написання автобіографії та мотиваційного листа, і особливо безпосереднє спілкування під час самого процесу відбору. Крім того, переважна більшість курсів перепідготовки, семінарів і документів, таких як трудовий договір, проводяться і написані на чеській мові.

У Чеській Республіці існує досить широкий спектр курсів чеської мови, доступних для громадян чеської мови на різних рівнях, або професійних чеських (орієнтованих на сферу термінології). Мовні агентства, деякі некомерційні організації (курси іноземних мов) організовують для громадян третіх країн, наприклад, «Центр інтеграції іноземців», «META», «Асоціацію громадян з питань емігрантів», «Міст з прав людини», «Центр підтримки інтеграції іноземних громадян» www.integracnicentra.cz.

Для студентів ВНЗ більшість університетів створили центри мовної підготовки для іноземних громадян, деякі з яких також навчають не студентів.

Портал https://cestina-pro-cizince.cz/ пропонує чітку та повну інформацію для іноземних громадян, які звертаються за постійним місцем проживання в Чеській Республіці або за надання громадянства Чеської Республіки та складатимуть тест з чеської мови або тест на перевірку знання чеських реалій.

Для зайнятих іноземних громадян може бути проблемою відсутність вільного часу, якщо курси організовані протягом робочого тижня, тому деякі недержавні неприбуткові організації також пропонують курси у вихідні дні. Деякі курси безкоштовні, деякі з них платні.

 

Культурний шок

Хорошим прикладом розуміння ситуації новоприбулих іноземців у нашому суспільстві є розуміння так званого культурного шоку. Кожен, хто на довший час приїжджає в іншу країну, переживає, в більшій чи меншій мірі, так званий культурний шок, який має звичні етапи. У когось проявляється набагато яскравіше, у когось менше. У перші тижні, це захоплення, все нове і цікаве. Після декількох тижнів захоплення починає спадати, люди відчувають перші незначні невдачі, речі та інституції працюють по-іншому, ніж вони звикли, адаптація втомлює. Через кілька місяців з'являється розчарування, втома, люди скучають за домівкою. Деякі люди від’їжджають. Проте після цього етапу виникає бажання адаптуватися, скористатися ситуацією на свою користь, краще пристосуватися і поступово усвідомити позитивні сторони суспільства і країни. Приблизно через півтора до двох років люди вже адаптуються, розуміють своє оточення і з певним розумінням сприймають свої позитивні та негативні сторони.

Звідси випливає, що соціокультурний бар'єр пов'язаний не тільки з незнанням мови, але й зумовлені культурними відмінностями і від відмінностями, що випливають з умов домашнього середовища. Такі умови включають, наприклад, форму ринку праці, норми переговорів з начальством або підлеглими, а також регулювання трудових відносин, або форми соціальної держави та державного управління в цілому.

Важливі інформаційні ресурси:

http://www.konsorcium-nno.cz/o-nas.html  - Консорціум громадських організацій, які працюють з мігрантами в Чеській Республіці

Незаконне працевлаштування

Незаконні роботи визначені в Законі про зайнятість, а саме:

  • виконання залежної роботи фізичною особою, що не має трудових правовідносин,
  • якщо фізична особа - іноземець, виконує роботу, що не відповідає виданому дозволу на працевлаштування,
  • якщо фізична особа - іноземець здійснює роботу без дійсного дозволу на проживання на території Чеської Республіки, якщо цього вимагає Закон про іноземців.

 

Штрафи за незаконні роботи

Іноземний громадянин, який здійснює незаконну роботу, вчиняє злочин, за який, за Законом про зайнятість, може бути накладено штраф у розмірі до 100 000 крон.

Фізична особа, яка дає можливість іноземному громадянину здійснювати незаконну роботу, вчиняє злочин, за який, за Законом про зайнятість, може бути накладено штраф у розмірі до 5 000 000 крон.

Юридична особа або підприємець, який дає можливість іноземному громадянину здійснювати незаконну роботу, вчиняє адміністративне правопорушення, за яке згідно із Законом про зайнятість накладається штраф у розмірі до 10 000 000 крон.

При визначенні розміру штрафу фізичній або юридичній особі враховується серйозність адміністративного правопорушення.

Питання незаконного працевлаштування іноземців та громадян держав-учасниць ЄС / ЄЕП та Швейцарії підпадає під компетенцію Державної інспекції праці (ДІП) та її регіональних відділень www.suip.cz. Контроль за незаконною роботою також здійснюють митні органи.