ВСТУП

Іммігранти все частіше вибирають Польщу як місце, де вони хочуть працювати, платити податки та почати нове життя. Серед людей, які приїжджають до Польщі, переважають українці. Іммігранти з інших частин світу, як і раніше, становлять невеликий відсоток серед осіб, що звертаються за дозволом працювати в Польщі.

Кожна п’ята компанія має намір найближчим часом шукати працівників з України. Найчастіше таку декларацію складають компанії зі штатом понад 250 працівників. Найбільший попит на українських працівників демонструють компанії виробничого сектору. Попит на працівників зі Сходу зростає також у магазинах і готелях.

25 років після системної трансформації Польща вже є не лише транзитною країною на шляху іммігрантів до багатої Західної Європи. Все частіше вона сама стає кінцевим місцем міграції.

Загальна інформація

Польща - це країна в Центральній Європі, розташована між Балтійським Морем на півночі та Судетами та Карпатами на півдні. На півночі Польща межує з Росією (з Калінінградською областю), Литвою, на сході - з Білоруссю й Україною, з південного заходу - зі Словаччиною та Чехією, на заході - з Німеччиною. Більшу частину північного кордону Польщі визначає узбережжя Балтійського Моря.

Тип держави: парламентська республіка

 

Офіційна мова: польська

 

Чисельність населення: 38 433 600

 

Площа: 312 679 км2

Адміністративний поділ: 16 воєводств, які діляться на повіти (314) і гміни (2478)

 

Столиця: Варшава (1 764 615 жителів)

 

Великі міста: Краків (769 498), Лодзь (687 702), Вроцлав (639 258), Познань (538 633),

Гданськ (464 829), Щецин (403 833)

 

Структура національностей (за переписом 2011 року): поляки (97,09%), сілезці (2,2%), кашуби (0,61%), німці (0,38%), українці (0,13%), білоруси (0,13%), цигани, росіяни, американці, лемки, англійці.

Домінуюча релігія: католицизм (91,9%)

 

Клімат:

 

Польща розташована в зоні помірного теплого клімату. У верхньому ярусі Судет і Карпат виступає гірський клімат. Влітку температура коливається між 18°C і 30 °C залежно від регіону. Взимку приблизно 0 °C.

 

ЕКОНОМІЧНА ІНФОРМАЦІЯ

Валюта: польський злотий (PLN). Ділиться на 100 грошів.

Мінімальна зарплата брутто (від 1.01.2019): 2250,00 злотих Середня зарплата брутто (у 2018 році): 4580,20 злотих Рівень безробіття: 3,8% (III квартал 2018 року)

 

Податок на прибуток фізичних осіб: 18% або 32% ( залежно від розміру податкової бази)

 

Як правило, у Польщі податки повинні платити не тільки польські громадяни, а й іноземці, що отримують прибуток у Польщі. Для багатьох іноземців (особливо тих, які не ведуть підприємницької діяльності) для того, щоб розрахуватися з податковим управлінням (казначеством) достатньо мати номер номер у Загальній електронній системі обліку населення PESEL (номер ідентифікації людини).

В'їзд на територію Польщі

Від 21 грудня 2007 року. Польща є частиною Шенгенської зони, території без контролю на внутрішніх кордонах, що об'єднує 28 країн. Громадяни третіх країн можуть перетинати зовнішні кордони Польщі за умови наявності дійсного проїзного документа і, в разі такої вимоги, відповідної візи.

На кордоні іноземцю можуть поставити питання про мету та умови перебування в Польщі. Крім того, прикордонник має право вимагати від іноземця документального підтвердження наявності:

 • медичного страхування на термін перебування в Польщі;
 • достатніх засобів до існування на час перебування і для повернення в країну походження

Іноземець не повинен документально підтверджувати наявність засобів до існування та можливості отримання таких засобів, якщо перетин кордону здійснюється на підставі:

 • візи, виданої для виконання роботи
 • карти перебування (karty pobytu);
 • візи для використання прав, пов’язаних із Картою поляка (Kartа Polakа).

Працевлаштування іноземців

Перш ніж прийняти рішення про пошук роботи в Польщі, варто розібратися в питанні умов праці, що діють у цій державі.

У Польщі є два види договорів:

 

 • Трудовий договір

 

 • цивільно-правовий договір

 

Трудовий договір регулюється Трудовим кодексом і гарантує:

 

 • стягнення внесків на соціальне та медичне страхування, а також податковий аванс
 • право на оплачувану відпустку

 

 • визначення робочого часу та права на відпочинок

 

 • зарплату під час лікарняного

 

 • визначені умови розірвання договору

 

 • захист від звільнення в певних ситуаціях

 

 

Найкращою формою співпраці є трудовий договір, який сильно захищає працівника та пов’язаний із перевагами, передбаченими Трудовим кодексом. У ситуації, коли працівник зайнятий не повний робочий день, а, наприклад, певну кількість годин, відповідним рішенням буде договір доручення. Часто студенти працевлаштовуються на підставі договору доручення, мають гнучкий графік роботи й отримують зарплату за відпрацьовані години. Договір підряду зустрічається в разі виконання якогось конкретного проекту, наприклад, письмового перекладу.

Якщо особа працевлаштовується через агентство, то в основному вона підписує договір на тимчасову роботу. Такий вид договору характеризується тим, що крім працівника і роботодавця, який тепер називається роботодавцем-користувачем, також з'являється ще один суб'єкт, тобто агентство тимчасової роботи. Роботодавець спочатку укладає договір з агентством, яке після підписання договору з працівником скеровує його до конкретного роботодавця. Формально цю ситуацію регламентує Закон про тимчасових працівників. Цей закон передбачає коротші, ніж у звичайному трудовому договорі, періоди припинення та нарахування відпустки іншим способом. Такий вид договору в основному пропонують агентства з працевлаштування, шукаючи працівників для роботи сезонного та періодичного характеру.

На території всієї Польщі працюють різні організації, що пропонують підтримку іноземця в його повсякденних питаннях, а також у важких ситуаціях, пов'язаних із перебуванням або роботодавцем. Іноземець може зв'язатися з державними органами, такими як: Воєводські управління, Інспекції праці, Управління в справах іноземців, Комендатури  Прикордонної охорони.

ВИНАГОРОДА

 

Мінімальна винагорода у Польщі в 2019 році становить 2250 злотих. Це стосується осіб, зайнятих на підставі трудового договору, тобто на повний робочий день (40 годин на тиждень). Це положення не стосується цивільно-правових договорів, тобто договорів доручення або підряду.

До мінімальної заробітної плати не входить винагорода за понаднормову роботу та додаток  до зарплати за роботу в нічний час.

Мінімальна годинна ставка у Польщі в 2019 році становить 14,70 злотих брутто. Це стосується осіб, зайнятих на основі цивільно-правового договору. Дотримання цих правил контролює Державна інспекція праці. Якщо замовник не виконує своїх зобов’язань, тобто не забезпечує виконавцю мінімальної ставки, йому загрожує штраф від 1 тис. до 30 тис. злотих.

ДОКУМЕНТИ, ЩО ДАЮТЬ ПРАВО НА РОБОТУ В ПОЛЬЩІ

 

Іноземці, які перебувають у Польщі на підставі роботи, повинні отримати дозвіл на тимчасове перебування і роботу. Це документ, що підтверджує одночасно право на перебування у Польщі та право на роботу. Необхідно пам'ятати, що цей документ прив'язаний до конкретного роботодавця, зазначеного в рішенні.

Іноземці, які перебувають у Польщі на підставі візи або дозволу на тимчасове перебування та хочуть працювати в Польщі, повинні отримати дозвіл на роботу. Дозвіл на роботу є документом, який дає право іноземцю працювати в Польщі, за умови наявності підстави для легального перебування іноземця.

Громадяни Молдови, України, Росії, Білорусі, Грузії, Вірменії мають право працювати в Польщі протягом 6 місяців на підставі заяви про доручення іноземцю роботи.

Група іноземців, яка не потребує додаткових документів для виконання роботи в Польщі, тобто має вільний доступ до ринку праці, це:

 • власники Карти поляка;

 

 • власники дозволу на тимчасове перебування в Польщі на підставі шлюбу з громадянином Польщі;
 • члени сімей громадян ЄС;

 

 • власники дозволу на постійне перебування в Польщі;

 

 • власники дозволу на перебування довгострокового резидента ЄС, виданого в Польщі;

 

 • студенти стаціонару;

 

 • випускники польських післягімназійних шкіл, стаціонару вишів або стаціонару докторантури;
 • власники статусу біженця, додаткового захисту, згоди на толерантне перебування, які користуються тимчасовим і гуманітарним захистом у Польщі;
 • власники дозволу на тимчасове перебування в Польщі, наданого на підставі возз’єднання сім’ї з іноземцем, що має дозвіл на постійне перебування або перебування довгострокового резидента ЄС, статус біженця, додатковий захист, толерантне перебування або тимчасовий захист;

ОБОВ’ЯЗКИ РОБОТОДАВЦЯ

 

До обов'язків роботодавця належить:

 

 1. отримання документа, що легалізує роботу іноземця (заява або дозвіл);

 

 1. укладення договору з працівником:

 

 • у письмовій формі (у двох примірниках, один залишається для працівника, інший для роботодавця);
 • згідно з документом легалізації зайнятості;
 • не пізніше, ніж у перший день початку роботи;

 

 • перед підписанням договору іноземець повинен мати можливість ознайомитися з його перекладом на зрозумілу для нього мову.

     3. на страхування - роботодавець зобов’язаний протягом 7 днів повідомити працівника про соціальне та медичне страхування й оплатити страхові внески.

Підготовка до міграції

Важливим елементом процесу міграції є пошук нового місця роботи. Можуть трапитися різні труднощі, такі як: прихильність до свого теперішнього роботодавця, труднощі у встановленні нових контактів, мовні та культурні труднощі. Проте не можна впадати у фрустрацію, потрібно намагатися глянути на це з різних точок зору.

 

РЕЗЮМЕ

 

Почати пошук роботи необхідно починати з підготовки резюме. Майте на увазі, що як резюме, так і супровідний лист не можуть бути універсальними. Залежно від того, в якій сфері і на яку посаду складаються документи – вони можуть відрізнятися поглядом подання в них деяких обов’язків, навичок, пройденого навчання . У зв’язку з цим варто приділити більше часу роздумам, що і як я хочу донести своїм резюме, тому що це документ, який підвищує шанси працевлаштування щодо інших кандидатів.

Поради з підготовки правильного резюме:

 

 • Персональні дані - подаються, як правило, на початку, а саме ім’я та прізвище, номер телефону, адреса електронної пошти. Також тут варто додати інформацію про доступ до ринку праці, зазначаючи «у мене є карта поляка» або «у мене є дозвіл на постійне перебування» і тощо. Часто потенційний роботодавець сприймає це як актив, тому що він тоді звільняється від формальних питань, пов’язаних із працевлаштуванням іноземця.
 • Освіта - назва школи, вишу, рівень освіти та спеціалізація.

 

 • Досвід роботи - назва компанії, посада, період роботи, основні обов’язки на цій посаді.
 • Навички - необхідно зазначити лише ті, які потрібні на цій посаді, або вимагаються компанією, у яку відправляєте резюме.
 • Навчання та курси - зазначаються в разі наявності сертифіката, свідоцтва, що підтверджує їхнє проходження.
 • Іноземні мови - варто зазначити рівень володіння, наприклад, англійська середній рівень або B2.
 • Згода на обробку персональних даних - часто в оголошеннях рекрутингових компаній подана спеціально підготовлена власна клаузула про захист персональних даних.

Сайти, що пропонують готові шаблони резюме, або дають можливість створити свої власні, можуть бути допоміжними в створенні резюме, наприклад:

➔ cv.pracuj.pl

➔ interviewme.pl

➔ canva.com

Варто пам’ятати, що не кожен шаблон є відповідним для всіх посад. Резюме, підготовлене в шаблоні на посаду копірайтера, скоріш за все, буде недоречним для подання на посаду Керівника зміни складу.

 

ПОШУК РОБОТИ

 

Незалежно від того, у якій країні перебуваємо, ми завжди можемо отримати таку роботу, про яку ми мріємо.

В інтернеті також можна знайти безліч сайтів і пошукових систем вакансій. Найпопулярніші з них:

 

 • pl - найбільший у Польщі сайт із пошуку вакансій; також пропонує Центр кар’єри з порадами для тих, хто шукає роботу;

 

 • pl - включає як пошук вакансій, так і розділ із порадами, наприклад, про ринок праці або втрату зайнятості. Ви також можете підписатися на розсилку вакансій, щоб отримувати точно підібрані оголошення електронною поштою.

 

 • pl - найстаріший польський сервіс із оголошеннями про роботу та багате джерело знань. У даний час на ньому налічується понад 40 000 вакансій і сотні навчальних статей, що стосуються трудового законодавства та новин із ринку праці. Окремі владки - Робота за кордоном, практика та стажування, це профільована база оголошень для користувачів сайту.

 

 • pl - сервіс, на якому заяви кандидатів не залишаються без відповіді, – на кожному етапі рекрутації відомо, які рішення приймає роботодавець. Відмінною рисою блог, який дуже часто оновлюється, та Job Alert - вакансії, що надсилаються на електронну поштову скриньку з частотою, заданою користувачем.

 

 • Monster Polska - третя найбільша пошукова система роботи в США. Не так популярна в Польщі , але варто порівняти її з іншими. На цьому сайті ви знайдете дуже великий і часто оновлюваний розділ із порадами.

 

 • MEDIACV - варто заглянути, тому що, як пишуть самі про себе: «Ми хочемо, щоби завдяки нам кожен день хтось знайшов роботу!».

 

 • pl - це один з популярних сайтів, на якому поляки шукають роботу. Крім пропозицій, ви можете знайти на ньому багато інформації про ринок праці, розділ «Робота для студента» і «Менеджер», а також компендіум інформації про роботу за кордоном.

 

 • Gumtree - більшість пропозицій - це робота у сфері громадського харчування, на рецепції, у колл-центрі та в творчій галузі.

 

 • Shookai - соціальна система пошуку працівників із багаторівневим механізмом нагород. У Shookai рекомендуються вакансії, а не люди.

 

 • pl - портал, що представляє поточні вакансії, статті про професійний та особистий розвиток і поради з бізнесу.

 

 • LinguaJob - вакансії та навчальні статті для лінгвістичних фахівців (наприклад, перекладачів, учителів).

 

 • OLX - популярний сервіс оголошень, на якому можна знайти оголошення про роботу в будівництві, сфері громадського харчування, продажі або обслуговуванні клієнтів.

 

 • Praca owi.pl - сервіс, що представляє оголошення про роботу в адміністрації, в обслуговуванні клієнтів, продажі й у фармацевтичній галузі

 

 • Praca Trovit - сервіс, що пропонує пошук вакансій за посадою та місцем.

 

 • Jobrapido - агрегатор вакансій, який пропонує пошук за посадою або за категорією.

 

 • pl - пошук для людей, які шукають роботу в Польщі.

 

 • JOBkralle - незалежна пошукова система роботи. Спеціально розроблений механізм автоматичного пошуку сайтів і порталів із вакансіями.

 

ВИВЧЕННЯ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ

 

Люди, які хочуть вивчати польську мову в своїй країні до приїзду або через зацікавлення, знайдуть в інтернеті (наприклад, на сайті http://www.go-poland.pl) повний перелік курсів мови, які ведуть зарубіжні академічні осередки  на всьому світі.

Особи, які зацікавлені здобуттям вищої освіти польською мовою в одному з державних або недержавних польських вишів, можуть пройти річний підготовчий курс, орієнтований на практичне вивчення мови, який гарантує вільне володіння мовою, що забезпечує функціонування в реаліях університету (на практиці це найчастіше рівень B1 або B2). Курси проводять академічні осередки, призначені Міністерством науки і вищої освіти для цієї мети.

Особи, яким потрібно, передусім, вивчити базову граматику та повсякденну мову, можуть пройти курси, які пропонують приватні мовні школи. Вони вигідні для тих, хто працює, оскільки графік занять адаптований до потреб працівників, зайнятих повний робочий день. Серед пропозицій курсів можна знайти заняття, що проводяться вранці, вечорами або у вихідні. Приватні школи працюють у всіх великих містах, а ціни в них дуже різноманітні, залежно від пропозиції, розміру групи та кількості занять. Середня ціна групового семестрового курсу у Варшаві становитиме приблизно 1300-1400 злотих (заняття два рази на тиждень), а вартість одного індивідуального заняття складе приблизно 100 злотих. Багато шкіл також пропонують курси ділової мови, які, як правило, трохи дорожчі, ніж стандартні заняття.

Також курси польської мови на різних рівнях організовують неурядові організації. Часто це безоплатні заняття або більш доступні в ціні, ніж у мовних школах. Зверніть увагу, що ці безоплатні заняття часто проводять олонтери, і їхня якість не може зрівнятися з платними курсами. Перед вступу на курс необхідно також перевірити, чи він адресований усім іноземцям, і чи існують критерії прийому на курс.