Підготовка до міграції

Важливим елементом процесу міграції є пошук нового місця роботи. Можуть трапитися різні труднощі, такі як: прихильність до свого теперішнього роботодавця, труднощі у встановленні нових контактів, мовні та культурні труднощі. Проте не можна впадати у фрустрацію, потрібно намагатися глянути на це з різних точок зору.

 

РЕЗЮМЕ

 

Почати пошук роботи необхідно починати з підготовки резюме. Майте на увазі, що як резюме, так і супровідний лист не можуть бути універсальними. Залежно від того, в якій сфері і на яку посаду складаються документи – вони можуть відрізнятися поглядом подання в них деяких обов’язків, навичок, пройденого навчання . У зв’язку з цим варто приділити більше часу роздумам, що і як я хочу донести своїм резюме, тому що це документ, який підвищує шанси працевлаштування щодо інших кандидатів.

Поради з підготовки правильного резюме:

 

 • Персональні дані - подаються, як правило, на початку, а саме ім’я та прізвище, номер телефону, адреса електронної пошти. Також тут варто додати інформацію про доступ до ринку праці, зазначаючи «у мене є карта поляка» або «у мене є дозвіл на постійне перебування» і тощо. Часто потенційний роботодавець сприймає це як актив, тому що він тоді звільняється від формальних питань, пов’язаних із працевлаштуванням іноземця.
 • Освіта - назва школи, вишу, рівень освіти та спеціалізація.

 

 • Досвід роботи - назва компанії, посада, період роботи, основні обов’язки на цій посаді.
 • Навички - необхідно зазначити лише ті, які потрібні на цій посаді, або вимагаються компанією, у яку відправляєте резюме.
 • Навчання та курси - зазначаються в разі наявності сертифіката, свідоцтва, що підтверджує їхнє проходження.
 • Іноземні мови - варто зазначити рівень володіння, наприклад, англійська середній рівень або B2.
 • Згода на обробку персональних даних - часто в оголошеннях рекрутингових компаній подана спеціально підготовлена власна клаузула про захист персональних даних.

Сайти, що пропонують готові шаблони резюме, або дають можливість створити свої власні, можуть бути допоміжними в створенні резюме, наприклад:

➔ cv.pracuj.pl

➔ interviewme.pl

➔ canva.com

Варто пам’ятати, що не кожен шаблон є відповідним для всіх посад. Резюме, підготовлене в шаблоні на посаду копірайтера, скоріш за все, буде недоречним для подання на посаду Керівника зміни складу.

 

ПОШУК РОБОТИ

 

Незалежно від того, у якій країні перебуваємо, ми завжди можемо отримати таку роботу, про яку ми мріємо.

В інтернеті також можна знайти безліч сайтів і пошукових систем вакансій. Найпопулярніші з них:

 

 • pl - найбільший у Польщі сайт із пошуку вакансій; також пропонує Центр кар’єри з порадами для тих, хто шукає роботу;

 

 • pl - включає як пошук вакансій, так і розділ із порадами, наприклад, про ринок праці або втрату зайнятості. Ви також можете підписатися на розсилку вакансій, щоб отримувати точно підібрані оголошення електронною поштою.

 

 • pl - найстаріший польський сервіс із оголошеннями про роботу та багате джерело знань. У даний час на ньому налічується понад 40 000 вакансій і сотні навчальних статей, що стосуються трудового законодавства та новин із ринку праці. Окремі владки - Робота за кордоном, практика та стажування, це профільована база оголошень для користувачів сайту.

 

 • pl - сервіс, на якому заяви кандидатів не залишаються без відповіді, – на кожному етапі рекрутації відомо, які рішення приймає роботодавець. Відмінною рисою блог, який дуже часто оновлюється, та Job Alert - вакансії, що надсилаються на електронну поштову скриньку з частотою, заданою користувачем.

 

 • Monster Polska - третя найбільша пошукова система роботи в США. Не так популярна в Польщі , але варто порівняти її з іншими. На цьому сайті ви знайдете дуже великий і часто оновлюваний розділ із порадами.

 

 • MEDIACV - варто заглянути, тому що, як пишуть самі про себе: «Ми хочемо, щоби завдяки нам кожен день хтось знайшов роботу!».

 

 • pl - це один з популярних сайтів, на якому поляки шукають роботу. Крім пропозицій, ви можете знайти на ньому багато інформації про ринок праці, розділ «Робота для студента» і «Менеджер», а також компендіум інформації про роботу за кордоном.

 

 • Gumtree - більшість пропозицій - це робота у сфері громадського харчування, на рецепції, у колл-центрі та в творчій галузі.

 

 • Shookai - соціальна система пошуку працівників із багаторівневим механізмом нагород. У Shookai рекомендуються вакансії, а не люди.

 

 • pl - портал, що представляє поточні вакансії, статті про професійний та особистий розвиток і поради з бізнесу.

 

 • LinguaJob - вакансії та навчальні статті для лінгвістичних фахівців (наприклад, перекладачів, учителів).

 

 • OLX - популярний сервіс оголошень, на якому можна знайти оголошення про роботу в будівництві, сфері громадського харчування, продажі або обслуговуванні клієнтів.

 

 • Praca owi.pl - сервіс, що представляє оголошення про роботу в адміністрації, в обслуговуванні клієнтів, продажі й у фармацевтичній галузі

 

 • Praca Trovit - сервіс, що пропонує пошук вакансій за посадою та місцем.

 

 • Jobrapido - агрегатор вакансій, який пропонує пошук за посадою або за категорією.

 

 • pl - пошук для людей, які шукають роботу в Польщі.

 

 • JOBkralle - незалежна пошукова система роботи. Спеціально розроблений механізм автоматичного пошуку сайтів і порталів із вакансіями.

 

ВИВЧЕННЯ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ

 

Люди, які хочуть вивчати польську мову в своїй країні до приїзду або через зацікавлення, знайдуть в інтернеті (наприклад, на сайті http://www.go-poland.pl) повний перелік курсів мови, які ведуть зарубіжні академічні осередки  на всьому світі.

Особи, які зацікавлені здобуттям вищої освіти польською мовою в одному з державних або недержавних польських вишів, можуть пройти річний підготовчий курс, орієнтований на практичне вивчення мови, який гарантує вільне володіння мовою, що забезпечує функціонування в реаліях університету (на практиці це найчастіше рівень B1 або B2). Курси проводять академічні осередки, призначені Міністерством науки і вищої освіти для цієї мети.

Особи, яким потрібно, передусім, вивчити базову граматику та повсякденну мову, можуть пройти курси, які пропонують приватні мовні школи. Вони вигідні для тих, хто працює, оскільки графік занять адаптований до потреб працівників, зайнятих повний робочий день. Серед пропозицій курсів можна знайти заняття, що проводяться вранці, вечорами або у вихідні. Приватні школи працюють у всіх великих містах, а ціни в них дуже різноманітні, залежно від пропозиції, розміру групи та кількості занять. Середня ціна групового семестрового курсу у Варшаві становитиме приблизно 1300-1400 злотих (заняття два рази на тиждень), а вартість одного індивідуального заняття складе приблизно 100 злотих. Багато шкіл також пропонують курси ділової мови, які, як правило, трохи дорожчі, ніж стандартні заняття.

Також курси польської мови на різних рівнях організовують неурядові організації. Часто це безоплатні заняття або більш доступні в ціні, ніж у мовних школах. Зверніть увагу, що ці безоплатні заняття часто проводять олонтери, і їхня якість не може зрівнятися з платними курсами. Перед вступу на курс необхідно також перевірити, чи він адресований усім іноземцям, і чи існують критерії прийому на курс.

Наші партнери

Проект «SafeLabour: інформаційна підтримка трудових мігрантів» (№ 21810217) був підтриманий Міжнародним Вишеградським фондом.