Працевлаштування іноземців

Перш ніж прийняти рішення про пошук роботи в Польщі, варто розібратися в питанні умов праці, що діють у цій державі.

У Польщі є два види договорів:

 

 • Трудовий договір

 

 • цивільно-правовий договір

 

Трудовий договір регулюється Трудовим кодексом і гарантує:

 

 • стягнення внесків на соціальне та медичне страхування, а також податковий аванс
 • право на оплачувану відпустку

 

 • визначення робочого часу та права на відпочинок

 

 • зарплату під час лікарняного

 

 • визначені умови розірвання договору

 

 • захист від звільнення в певних ситуаціях

 

 

Найкращою формою співпраці є трудовий договір, який сильно захищає працівника та пов’язаний із перевагами, передбаченими Трудовим кодексом. У ситуації, коли працівник зайнятий не повний робочий день, а, наприклад, певну кількість годин, відповідним рішенням буде договір доручення. Часто студенти працевлаштовуються на підставі договору доручення, мають гнучкий графік роботи й отримують зарплату за відпрацьовані години. Договір підряду зустрічається в разі виконання якогось конкретного проекту, наприклад, письмового перекладу.

Якщо особа працевлаштовується через агентство, то в основному вона підписує договір на тимчасову роботу. Такий вид договору характеризується тим, що крім працівника і роботодавця, який тепер називається роботодавцем-користувачем, також з'являється ще один суб'єкт, тобто агентство тимчасової роботи. Роботодавець спочатку укладає договір з агентством, яке після підписання договору з працівником скеровує його до конкретного роботодавця. Формально цю ситуацію регламентує Закон про тимчасових працівників. Цей закон передбачає коротші, ніж у звичайному трудовому договорі, періоди припинення та нарахування відпустки іншим способом. Такий вид договору в основному пропонують агентства з працевлаштування, шукаючи працівників для роботи сезонного та періодичного характеру.

На території всієї Польщі працюють різні організації, що пропонують підтримку іноземця в його повсякденних питаннях, а також у важких ситуаціях, пов'язаних із перебуванням або роботодавцем. Іноземець може зв'язатися з державними органами, такими як: Воєводські управління, Інспекції праці, Управління в справах іноземців, Комендатури  Прикордонної охорони.

ВИНАГОРОДА

 

Мінімальна винагорода у Польщі в 2019 році становить 2250 злотих. Це стосується осіб, зайнятих на підставі трудового договору, тобто на повний робочий день (40 годин на тиждень). Це положення не стосується цивільно-правових договорів, тобто договорів доручення або підряду.

До мінімальної заробітної плати не входить винагорода за понаднормову роботу та додаток  до зарплати за роботу в нічний час.

Мінімальна годинна ставка у Польщі в 2019 році становить 14,70 злотих брутто. Це стосується осіб, зайнятих на основі цивільно-правового договору. Дотримання цих правил контролює Державна інспекція праці. Якщо замовник не виконує своїх зобов’язань, тобто не забезпечує виконавцю мінімальної ставки, йому загрожує штраф від 1 тис. до 30 тис. злотих.

ДОКУМЕНТИ, ЩО ДАЮТЬ ПРАВО НА РОБОТУ В ПОЛЬЩІ

 

Іноземці, які перебувають у Польщі на підставі роботи, повинні отримати дозвіл на тимчасове перебування і роботу. Це документ, що підтверджує одночасно право на перебування у Польщі та право на роботу. Необхідно пам'ятати, що цей документ прив'язаний до конкретного роботодавця, зазначеного в рішенні.

Іноземці, які перебувають у Польщі на підставі візи або дозволу на тимчасове перебування та хочуть працювати в Польщі, повинні отримати дозвіл на роботу. Дозвіл на роботу є документом, який дає право іноземцю працювати в Польщі, за умови наявності підстави для легального перебування іноземця.

Громадяни Молдови, України, Росії, Білорусі, Грузії, Вірменії мають право працювати в Польщі протягом 6 місяців на підставі заяви про доручення іноземцю роботи.

Група іноземців, яка не потребує додаткових документів для виконання роботи в Польщі, тобто має вільний доступ до ринку праці, це:

 • власники Карти поляка;

 

 • власники дозволу на тимчасове перебування в Польщі на підставі шлюбу з громадянином Польщі;
 • члени сімей громадян ЄС;

 

 • власники дозволу на постійне перебування в Польщі;

 

 • власники дозволу на перебування довгострокового резидента ЄС, виданого в Польщі;

 

 • студенти стаціонару;

 

 • випускники польських післягімназійних шкіл, стаціонару вишів або стаціонару докторантури;
 • власники статусу біженця, додаткового захисту, згоди на толерантне перебування, які користуються тимчасовим і гуманітарним захистом у Польщі;
 • власники дозволу на тимчасове перебування в Польщі, наданого на підставі возз’єднання сім’ї з іноземцем, що має дозвіл на постійне перебування або перебування довгострокового резидента ЄС, статус біженця, додатковий захист, толерантне перебування або тимчасовий захист;

ОБОВ’ЯЗКИ РОБОТОДАВЦЯ

 

До обов'язків роботодавця належить:

 

 1. отримання документа, що легалізує роботу іноземця (заява або дозвіл);

 

 1. укладення договору з працівником:

 

 • у письмовій формі (у двох примірниках, один залишається для працівника, інший для роботодавця);
 • згідно з документом легалізації зайнятості;
 • не пізніше, ніж у перший день початку роботи;

 

 • перед підписанням договору іноземець повинен мати можливість ознайомитися з його перекладом на зрозумілу для нього мову.

     3. на страхування - роботодавець зобов’язаний протягом 7 днів повідомити працівника про соціальне та медичне страхування й оплатити страхові внески.

Наші партнери

Проект «SafeLabour: інформаційна підтримка трудових мігрантів» (№ 21810217) був підтриманий Міжнародним Вишеградським фондом.