Адаптація після приїзду

Практичні поради після приїзду у Словаччину

Одразу після прибуття у Словаччину вас чекають певні адміністративні обов'язки, які необхідно якомога швидше виконати.

 1. Заява на оформлення дозволу на тимчасове проживання

Припускаємо, що більшість читачів цієї публікації –люди, які шукають роботу, працівники або студенти, тому ми зосередимося

 1. Повідомлення про місце перебування

Після прибуття у Словаччину громадяни третіх країн повинні повідомити про своє перебування на території Словацької Республіки: про початок, місце та очікуваний термін  перебування, чи було їм видано шенгенську візу, національну візу або якщо від них не вимагають візу.

 1. Реєстрація у системі медичного страхування

Коли ви вже подали заяву на реєстрацію місця проживання, на вас чекають інші обов’язки. У розділі про надання медичних послуг ви можете прочитати інформацію про надання медичної допомоги у Словаччині.

3.     Обов'язкове державне медичне страхування

Обов'язок сплачувати державне медичне страхування виникає з моменту народження на території Словаччини або для особи із постійним місцем проживання у Словаччині.

Виняток становлять випадки, у яких:

 • ви працюєте за кордоном і маєте медичне страхування у країні, у якій працюєте;
 • ви здійснюєте самостійну дохідну діяльність і застраховані на території держави, в якій здійснюєте цю діяльність;
 • ви тривалий час (більше 6 місяців) перебуваєте за кордоном і маєте там медичне страхування.
 • Лікарі та медичні заклади
 • Кожен громадянин та іноземний громадянин у Словаччині, за винятком певних категорій іноземців, таких як шукачі притулку, має право обирати постачальника медичних послуг. Кожен громадянин та іноземний громадянин у Словаччині, зобов'язаний зареєструватися у лікаря загальної практики.

Загально діє правило, що із кожною проблемою здоров’я, а також у випадку профілактичних оглядів ви повинні спочатку відвідати практикуючого лікаря (лікаря загальної практики), який за необхідності направить вас до конкретного фахівця у спеціалізовану амбулаторію. Винятком є, наприклад, зубні лікарі, гінекологічні, психіатричні та шкірні амбулаторії, куди ви можете  звернутися прямо без рекомендацій практикуючого лікаря. 

Безкоштовні послуги

Для дорослих:

 • відділ консультативно-психологічних послуг (ВКПП) центрів зайнятості, соціальних справ та сім’ї: upsvar.sk
 • НО «Ліга психічного здоров'я»: dusevnezdravie.sk

Для дітей та підлітків:

 • центри педагогічно-психологічного консультування та профілактики (ЦППКП): vudpap.sk/adresar-cpppap

Юридичні послуги

 • Центр правової допомоги: legalaid.sk

Можливості безкоштовного вивчення словацької мови

 

Існують різні можливості безкоштовного вивчення словацької мови. Дуже  корисним може бути, наприклад, веб-сайт www.slovake.eu. Цей веб-сайт пропонує вивчення словацької мови 13 різними мовами: чеською, англійською, німецькою, есперанто, іспанською, французькою, хорватською, угорською, італійською, литовською, польською, російською та словацькою.

Наші партнери

Проект «SafeLabour: інформаційна підтримка трудових мігрантів» (№ 21810217) був підтриманий Міжнародним Вишеградським фондом.